• به نام ایزد یکتا
شرکت ساغر

فهرست

تبلیغات متنی

موضوعات انجمن

تبلیغات

پرتال اخبار دانشگاهی

پرتال اخبار دانشگاهی

آخرین مقالات

گزارش روز

اخبار پزشکی سلامت

داروهای گیاهی

آگهی استخدامی سال 90

اخبار دانشگاهی

پیشخوان روزنامه ها

شعار سازمانی

تجارت پایدار و موفق نتیجه به خدمت گرفتن علم و تجارت در کنار هم است  

قیمت روز ارز

اخبار اقتصادی.

آب و هوا

عکس روز

ورود

نام کاربری

گذرواژهآیا هنوز عضو نشده اید؟
برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

آیا گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
برای درخواست یک گذرواژه جدید اینجا زا کلیک کنید.

کاربران آنلاین

-> مهمانان آنلاین: 2

-> اعضای آنلاین: 0

-> کل اعضا: 12,002
-> جدیدترین عضو: MichaelEl

آمار بازدید

جدیدترین اخبار پژوهش و سلامت

پربازدید ترین مطالب درمان های گیاهی

افزایش بروز سکته مغزی با مصرف داروهایNSAID نظیر اپوبروفن

اخبار سلامتیNon-steroidal anti-inflammatory drug
داروی ضد التهاب غیر استروییدی سکته ساز!
داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) یکی از پرکاربردترین داروهای پزشکی هستند. این داروها باعث مهار مسیر سیکلواکسیژناز میشوند و سه خاصیت مهم کاهش التهاب، ضد درد و تب بر دارند .این گروه از داروها در دوزهای بالا اثرات ضد التهابی دارند.

NSAIDها از این جهت منحصر به فرد هستند که غیر مخدر می باشند و اعتیادی ایجاد نمی کنند.داروهای نپروکسن،آسپیرین و ایبوبروفن از جملهٔ این داروها محسوب می شود.
NSAID در افرادیکه خطر ابتلا به سکته مغری را دارند،توسط پزشکان تجویز میشود.با دو برابر شدن دوز ایبوپروفن برای بیش از 200 میلی گرم که میزان استاندارد مصرف در بیش از یک قرص است خطر ابتلا به سکته های مغزی افزایش می یابد.
مطالعه ، ارائه شده در کنگره 2010 از جامعه اروپایی قلب و عروق ، حاکی از ان است که حتی با دوز پایین استفاده از دارو های غیر استروئیدی افزایش خطر ابتلا به سکته های مغری را از 28%- 86 %، بسته به میزان مصرف را سبب میگردد.
پدیده شگفتی ساز
NSAID اول ایبوپروفن ، بود که توسط FDA در سال 1974 تصویب شد. این دارو،،در سال 1987 به عنوان داروی افزایش جریان خون به مغز در افرادیکه دچار سکته مغزی شده اند، شناخته شد و از این دارو انتظار می رفت که اثرات آن از بروز سکته مغزی جلوگیری کند.، اما در حال حاضر بعد از 23 سال تحقیقات گسترده،مطالعات اخیر سبب بروز نگرانی هایی در قطعیت خاصیت درمانی داروهای NSAID دردرمان سکته های مغزی،شده است.
مطالعه
مطالعه با بررسی به کل جمعیت دانمارک بیش از ده سن ،هر کسی که در طول پنج سال گذشته در یک بیمارستان و درهر فردیکه داروهای مزمن را به مدت دو سال یا بیشتر استفاده میکرده صورت گرفت. اطلاعات و مطالعات بالینی و کلینیکال این دست از افراد در دوبخش:(یکی نیم میلیون فرد بستری در بیمارستان و دیگری یک میلیون فرد درگیر با دارو ها)در دو سایت جداگانه در فاصله سال های 1997-2005 گرد امد.حدود نیم میلیون فرد ازافرادیکه از اسپرین با دوز پایین و ایپوبروفن استفاده کرده اند ،در دسترس هستند (تنها با شناسایی نسخه های پزشکان در دانمارک).
در ژانویه سال 1997 ، متوسط افرادیکه این دارو ها را استفاده میکردند 39 %بود و 58 ٪ جمعیت مرد بودند. در طول نه سال دوره مطالعه ، 17 ٪ یک نسخه ای برای بیماران از داروهای غیر استروئیدی(NSAID )پر شده است ، 14 ٪ پر از دو یا سه ، و 14 ٪ پر از چهار یا بیشتر. 55 ٪ پر شده بدون نسخه برای غیر استروئیدی. طول متوسط استفادهاز دارو ها بین 13 روز (برای rofecoxib) و 24 روز (برای ناپروکسن) بوده است.
خطر سکته مغزی با افزایش میزان مصرف NSAID. theHeart.org منتشر شده به شرح زیر افزایش خطر سکته مغزی را نشان میدهد:
NSAID
افزایش
سکته
خطر

ایبوپروفن
28 ٪


ناپروکسن
35 ٪


Rofecoxib
61 ٪


سلکوکسیب
69 ٪


دیکلوفناک
86 ٪


هنگامی که خطر سکته مغزی برای دوزهای بالاتر از داروها ، ارتباط شفاف با سکته های مغزی بیشتر را سبب شده بود درصد ان، محاسبه شد. وقتی که دوز ایبوپروفن بیشتر از 200 میلی گرم بود،که صرفا یک قرص واحد در بسیاری از ایالات متحده و بریتانیا از بیش به عنوان داروی ضد خطر سکته مغزی شناخته شده بود،با بررسی جدید سبب افزایش 90 درصدی سکته مغزی شده،نتایج شگفت اوری حاصل امد. تقریبا نزدیک به دو برابر خطر بروز سکته در کسانی که دارو های غیر استروئیدی NSAI را با دوز بالا استفاده میکنند،افزایش میابد.دوز دیکلوفناک بیش از 100 میلی گرم منجر به دو برابر شدن کامل خطر سکته مغزی میشود.

بیانیه
گزارش سو هیوز از theHeart.org اشاره کرد که نویسنده این بررسی ، دکتر گونار Gislason ، از بیمارستان دانشگاهی در Gentofte Hellerup ، دانمارک اظهار داشت :
تشخیص ما،در اول خطر ابتلا به سکته قلبی با افزایش داروهای غیر استروئیدی بود. اما در حال حاضر ما در حال یافتن یک موضوع واحد برای سکته مغزی هستیم. این مسئله بسیار جدی است ، زیرا این داروها به طور بسیار گسترده ای استفاده می شود و در دسترساست. ما احساس میکنیم نیاز به پیامی از وزارت بهداشت است که این داروها باید با دقت بیشتری تنظیم می شود.
ارائه نظرات قدری متفاوت است ، Zoler Mitchel از MedConnect Gislason اعلام کرد که نیاز عمومی به اگاه سازی از :... افزایش آگاهی در مورد خطر بیماریهای قلبی عروقی از دارو های غیر استروئیدی ، حتی در افراد سالم است.
اگر چه نظرات متعددی وجود دارد،اما نکته قابل توجه و از همه مهمتر این است که: چرا پیش از این مدت مطالعه ای روی داروهای غیراستروئیدی انجام نشد؟ نتایج حیرت انگیز جدید در خصوص استفاده از داروهای سری NSAIDبا توجه به آنچه قبلا شناخته شده بدین شرح است:
• داروی های غیر استروئیدی خطر افزایش حملات قلبی.
• داروهای غیر استروئیدی با ایجاد خونریزی در دستگاه گوارش خطر ابتلا به مرگ.
• داروهای غیر استروئیدی وسبب افزایش جریان خون به مغز پس از سکته مغزی.

با ایجاد سکته مغزی توسط دارو های غیر استروئیدی،باید اصل مطالعات کنترل شده در خصوص این سری دارو ها را زیر سوال برد.نتایج تحقیقات جدید، در حال حاضر انچه را که در گذشته داروهای سری NSAID گامی برای رسیدن به نجات جان مردم میدانست،واقعا تمسخر امیز است. بهتر از این هیچ چیزنمی تواند در تفکر غلط عامه مردم چنین نشان داده شود.
Gislason اظهار داشت :
اگر نیمی از جمعیتی که این داروها را استفاده میکنند،حتی در صورت استفاده گاه گاه این افراد ازدوز بالای این داروها(NSAID) می تواند سبب افزایش 50 ٪تا 100 ٪ در معرض خطر سکته مغزی در افراد شود و این خطری عظیم است.
چند میلیون نفراز مردم برای کاهش درد و رنج ناشی از سکته مغزی،بی اعتناء به عوارض این داروها،انها را استفاده میکنند؟
افزایش بروز سکته مغزی با مصرف داروهایNSAID نظیر اپوبروفن

تبلیغات

زمان بارگزاری صفحه: 0.11 ثانیه
8,803,462 بار بازدید صورت گرفته است