• به نام ایزد یکتا
شرکت ساغر

فهرست

تبلیغات متنی

موضوعات انجمن

تبلیغات

پرتال اخبار دانشگاهی

پرتال اخبار دانشگاهی

آخرین مقالات

گزارش روز

اخبار پزشکی سلامت

داروهای گیاهی

آگهی استخدامی سال 90

اخبار دانشگاهی

پیشخوان روزنامه ها

شعار سازمانی

تجارت پایدار و موفق نتیجه به خدمت گرفتن علم و تجارت در کنار هم است  

قیمت روز ارز

اخبار اقتصادی.

آب و هوا

عکس روز

ورود

نام کاربری

گذرواژهآیا هنوز عضو نشده اید؟
برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

آیا گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
برای درخواست یک گذرواژه جدید اینجا زا کلیک کنید.

کاربران آنلاین

-> مهمانان آنلاین: 1

-> اعضای آنلاین: 0

-> کل اعضا: 12,001
-> جدیدترین عضو: MichaelEl

آمار بازدید

جدیدترین اخبار پژوهش و سلامت

پربازدید ترین مطالب درمان های گیاهی

شناسایی مکانیسم زخم معده و سرطان معده


چگونه باکتری زخم معده(هلیوباکتری) بامحیط اسیدی معده سازگاری می یابد
دانشمندان دانشگاه اورگان، کشف کردند که چگونه هلیوباکتر پیلوری از طریق معده اسیدی، به شکل غیرفعال عامل بیماری زایی در معده می ماند و با استفاده از روشهای جدید علم پزشکی، چگونه می توان اثر آنرا خنثی و این باکتری را از بین برد.
این گزارش-که در آستانه انتشار در مجله استراکچر به چاپ رسید:
از ساختار کریستالی گیرنده های اسیدی هلیکوباکتر پیلوری TlpB پرده برداشت.


این گیرنده سطحی که در روی باکتری قرار دارد یک زنجیره پروتئینی دارد، که به وسیله مولکول کوچک اوره احاطه می شود و در حالت توازن با محیط خارجی قرار می گیرد.
گیرنده TlpB با اولین بخش عصب (بخشي از انتهاى عصب در معده كه با مواد شيميايي مولد مزه و بو و... که عامل افزایش ترشح اسید معده است )پیوند تشکیل می دهد(باند می شود) و نحوه عملکرد آن به وسیله بلورشناسی برای دربرگرفتن زنجیره پروتئینی خارج سلولی، نشان داده می شود.
«جیمز رمینگتون» استاد فیزیک و یکی از اعضای موسسه زیست شناسی- مولکولی دانشگاه اورگان گفت: "اين باكتري ساختار زیبایی دارد و این زنجیره هرگز پیش از این در این نوع پروتیئن های سطحی(این نوع گیرنده با این ساختار پروتئئنی) مشاهده نشده است.
" با توجه به بررسی رزولوشن اتمی 1.38 انگستروم، گیرنده هلیو باکتر یک ساختار ویژه و جدید با گیرنده های سلولی معدی می سازد که در طی 20 سال توسط باکتری به منظور سازگاری با شرایط شیمیایی بدست آمده است.
هلیکوباکتر پیلوری، یک باکتری گرم منفی است که ابتدا در سال 1982 شناسایی شد و مشخص شد که این باکتری ارتباط نزدیکی با زخم معده و سرطان معده دارد.
«کارن گولمین» استاد زیست شناسی و همچنین یکی از اعضای موسسه زیست شناسی مولکولی گفت:
"با وجود اینکه چگونگی انتقال این باکتری به معده هنوز به طور مشخص و دقیق کشف نشده است،اما اين باکتری در معده نیمی از مردم دنیا وجود دارد.
" برای مبارزه با این باکتری، معمولا بیماران مبتلا به زخم معده، با آنتی بیوتیک های قوی و در دوز بسیار بالا درمان می شوند و این درحالی است که این باکتری مقاوم می شود و درمان در حدود 30 درصد موارد با شکست مواجه می شود.
با توجه به بخش جدید مطالعه دانشگاه اورگان ، با همکاری «امیلی اسوینی» پژوهشگر دکترای تخصصی و «ناتان هندرسون» دانشجوی دکترا که اکنون به عنوان پژوهشگر در دانشگاه آریزونا کار می کند، محققین ساختار پروتئینی دیواره ویروس هلیو باکتر پیلوری را در محل اتصال به اوره، برای از بین بردن توانایي آن در اتصال به اوره را دستکاری کردند و نشان دادند که اوره در چگونگی حالت های باکتری در مقابله با اسید معده(نقش حفاظتی)نقش مهمی را بازی می کند.
«گولمین» اعلام کرد: "وقتی گیرنده باکتری، در اتصال به اوره ناکام بماند، باکتری دچار سردرگمی می شود و قادر به حرکت در محیط اسیدی بالا نمی باشد.
ما متوجه شدیم که این اتصال اوره برای عملکرد این باکتری به عنوان یک عامل حیاتی است که توسط گیرنده سطحی پروتیینی آن که مانند سنسور اسیدی عمل می کند، بسیار حیاتی است."(با بالا رفتن اسید معده،این پروتیین عمل کرده و به اوره متصل می گردد)
«گولمین» گفت: "درحال حاضر اطلاعات جدیدی در مورد چگونگی عملکرد اسید در سطح اتمی که برای زندگی هلیکوباکتر در معده بسیار مهم است، به دست آورده ایم كه پیام های بهداشتی آن به صورت زیر است:
اگر ما بتوانیم با دارویی اتصال اوره به باکتری را دچار اختلال کنیم، می توانیم عملکرد باکتری را مختل کرده و نهایتا توانایی آن را در رسیدن به پوشش معده و آسیب رساندن به بافت آن را از بین بیریم."
«رومینگتون» بیان داشت: "پژوهش جدید تنها فرآیند نشانه گذاری هلیکوباکتری را نشان می دهد. مطالعات بیشتری برای درک بهتر مکانیسم آن لازم است، هرچند ساختار جدید به پژوهشگران اجازه می دهد تا 3000 اتم را در محل قرار گیری آنها یعنی محل اتصال پروتئین به اوره مشاهده نمایند."
«کیمبرلی اندرو اسپای» نائب رئیس موسسه تحقیقاتی دانشگاه اورگان در این باره گفت:
"این تیم تحقیقاتی در چند رشته برای بررسی این مشکل با هم کار می کنند و دانش بنیادی و جدیدی را درمورد ساختار اصلی این باکتری به دست می آورند؛ در نتیجه، ما قادر به درک و کشف زمینه بیماری و همچنین راههایی برای بهره بردن انسان از مزیت سلامتیش هستیم."
پنج نویسنده دیگر علاوه بر «گولمین»، «رمینگتون»، «اسوینی» و «هندرسون» در این مقاله همکاری داشته اند که می توان به «جان گورس»، استاد زیست شیمی در دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا، «چریس وردن» دستیار پژوهشی در موسسه زیست شناسی مولکولی دانشگاه اورگان ، «کوین جی هیکس» دانشجوی دوره کارشناسی در موسسه زیست شناسی مولکولی دانشگاه اورگان که اکنون به عنوان دانشجوی دکترا در دانشگاه میکروبیولوژی واشنگتن در سیاتل در حال تحصیل است و همچنین «رغور پارتاسراتی» از موسسه زیست شناسی مولکولی دانشگاه اورگان و موسسه علمی Materials اشاره کرد.
موسسه ملی سلامت با اهداي مبالغی به «گولیمن» و «اسوینی» از این پژوهش حمایت کرد. «رمینگتون» نیز از سوی موسسه بنیاد ملی علوم مورد حمایت قرار گرفت.


منبع:
ScienceDaily) June 14, 2012)
باکتری، زخم معده، هلیوباکتری

نظرات

پیغامی ارسال نشده است.

ارسال نظر

برای ارسال پیغام لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.

امتیازات

امتیاز دادن فقط برای اعضاست.

برای امتیاز دادن یا ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید.

امتیازی داده نشده است.

تبلیغات

زمان بارگزاری صفحه: 0.12 ثانیه
9,360,852 بار بازدید صورت گرفته است