• به نام ایزد یکتا
شرکت ساغر

فهرست

تبلیغات متنی

موضوعات انجمن

تبلیغات

پرتال اخبار دانشگاهی

پرتال اخبار دانشگاهی

آخرین مقالات

گزارش روز

اخبار پزشکی سلامت

داروهای گیاهی

آگهی استخدامی سال 90

اخبار دانشگاهی

پیشخوان روزنامه ها

شعار سازمانی

تجارت پایدار و موفق نتیجه به خدمت گرفتن علم و تجارت در کنار هم است  

قیمت روز ارز

اخبار اقتصادی.

آب و هوا

عکس روز

ورود

نام کاربری

گذرواژهآیا هنوز عضو نشده اید؟
برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

آیا گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
برای درخواست یک گذرواژه جدید اینجا زا کلیک کنید.

کاربران آنلاین

-> مهمانان آنلاین: 2

-> اعضای آنلاین: 0

-> کل اعضا: 12,001
-> جدیدترین عضو: MichaelEl

آمار بازدید

جدیدترین اخبار پژوهش و سلامت

پربازدید ترین مطالب درمان های گیاهی

هشدار پزشکان: شاهدانه نخورید!

گزارش روز

استعمال دارویی شاهدانه در 10٪ بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا موثر است.


نکته(از زبان مترجم مقاله):
در حالیکه مصرف شاهدانه در اکثر کشورهای پیشرفته ممنوع و فقط تحت نظر پزشک به عنوان خوراک، جهت تجویز بیماری خصوصآ فیبرومیالژیا تجویز می گردد، متاسفانه بعضی کارشناسان بدون تحقیق و بررسی، شاهدانه را به همراه گندم و گنجد جهت رشد حافظه فرزندان توصیه می کنند.غافل از اینکه، مصرف بیش از اندازه شاهدانه، خصوصآ در کودکان و نوجوانان،اثرات سویی می تواند بر جای گذارد

هشدار پزشکان نسبت به خوددرمانی با شاهدانه گیاهی که موجب ضعف سلامت روانی می‌شود


پژوهش جدید آشکار می‌سازد که 10٪ بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا (FM) از ماری‌ جوانا به عنوان تسکین دارویی برای رفع علائمی مانند درد شدید و گسترده، خستگی و بیخوابی ناشی از این بیماری مزمن استفاده می‌کنند.
یافته‌های منتشر شده در نشریه مراقبتها و پژوهشهای آرتروز، که توسط ویلی-بلک‌ول از طرف دانشکده روماتولوژی آمریکا (ACR) منتشر شد، نشان می‌دهد بیمارانی که با شاهدانه خوددرمانی می‌کنند دارای سلامت روانی ضعیف‌تری هستند.
در حالی که متخصصین بر این عقیده‌اند که ترکیبات شیمیایی حاوی حشیش ممکن است اثر درمانی داشته باشند، اما تا زمانی که بتوان مسائل روانی-اجتماعی و بهداشتی را بیشتر روشن کرد، نسبت به هر گونه توصیه‌ای هشدار می‌دهند.
بیماری فیبرومیالژیا – یک سندروم درد مزمن که موجب درد شدید و گسترده، خستگی بی‌دلیل، اختلالات خواب و سایر علائم جسمی می‌شود – تا 3٪ جمعیت را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در زنان شایع‌تر است.
شاهدانه گیاهی ست که یک درمان درد می‌باشد و برای قرنها مورد استفاده قرار گرفته است، اما استعمال آن در دوران اخیر عمدتاً خارج از حیطه متعارف پزشکی بوده است.
درمانهای دارویی برای دردهای ناشی از فیبرومیالژیا نتایج و اثرات نسبتاً خفیفی دارند، به همین دلیل متخصصین، برخی از بیماران را به خوددرمانی با درمانهای غیرسنتی‌تر مانند ماری شاهدانه ترغیب می‌کنند.
نویسنده راهنما، دکتر ماری-آن فیتز‌چارلز، استاد علم طب در دانشگاه مک‌گیل و متخصص مشاور بیماریهای روماتیسمی در مرکز بهداشت بیمارستان عمومی دانشگاه مک‌گیل مونترال (MUHC) در کانادا در این خصوص می گوید:
"مطالعات پزشکی در باره تأثیر ترکیبات شیمیایی حاوی حشیش در مدیریت بیماری، از جمله فیبرومیالژیا، محدود بوده‌اند.
" ماری جوانا متداول‌ترین شکل ترکیبات شیمیایی حاوی حشیش است، اما در اکثر کشورها یک ماده غیرقانونی محسوب می‌شود و این امر تحقیق بدون پیگرد احتمالی در رابطه با داشتن یک ماده غیرقانونی را دشوار می‌سازد.
در مطالعه کنونی، دکتر فیتزچارلز و همکارانش استعمال خودسرانه ترکیبات حاوی حشیش را در 457 بیمار مبتلا به فیبرومیالژیا که در واحد مدیریت درد آلن ادواردز MUHC مورد درمان قرار گرفته بودند، بررسی کردند. این تیم اعتبار تشخیص فیبرومیالژیا را تأیید کرد و ارتباطات و روندهای خوددرمانی با شاهدانه یا حشیش طبی، ترکیبات شیمیایی تجویزی حاوی حشیش یا هر دو مورد را مورد تحقیق قرار داد.
سطوح درد بیماران با استفاده از مقیاس آنالوگ چشمی (VAS) اندازه‌گیری شد، قابلیت عملیاتی آنها با پرسشنامه اثر فیبرومیالژیا (FIQ) ارزیابی شد و یک روان‌شناس شرایط روان‌پزشکی قبلی یا کنونی کلیه شرکت‌کنندگان مبتلا به فیبرومیالژیا را بر اساس شیوه‌های تشخیص و راهنمای آماری اختلال روانی (DSM-IV) مورد ارزیابی قرار داد.
در میان 302 شرکت‌کننده یک مورد تشخیص بیماری فیبرومیالژیا به تأیید دکتر فیتزچارلز رسید و برای 155 بیمار تشخیص اولیه دیگری از گروه غیر فیبرومیالژیا تعیین شد.
پژوهشگران مشخص کردند که 13٪ کل 457 شرکت‌کننده از ترکیبات شیمیایی حاوی حشیش و 80٪ از حشیش گیاهی/ماری جوانا استفاده می‌کردند.
در این تحلیل مشخص شد که 24٪ استعمال‌کنندگان ترکیبات شیمیایی حاوی حشیش از ترکیبات تجویزی حشیش مانند نابیلون و درونابینول و 3٪ از حشیش گیاهی و ترکیبات شیمیایی تجویزی حاوی حشیش هر دو استفاده می‌کردند. افرادی که ماری جوانا می‌کشیدند تا 6 گرم و 72٪ از افراد 1 گرم یا کمتر در روز مصرف می‌کردند.

نتایج بیشتر نشان می‌دهند که یک سوم کل مردان از ترکیبات شیمیایی حاوی حشیش استفاده می‌کردند.

این تیم مشخص کرد که استعمال حشیش گیاهی به ترتیب 36٪، 17٪ و 26٪ با بیماری روانی ناپایدار، رفتار شبه افیونی طالب داروی مخدر و جنس مذکر ارتباط دارد که این مقادیر در میان افرادی که این ماده را استعمال نمی‌‌کنند، 23٪، 4٪ و 7٪ می‌باشد.
یک نرخ بیکاری 77٪ در میان استعمال‌کنندگان ماری جوانای گیاهی مشخص شد که به عقیده پژوهشگران ممکن است ناشی از کنترل بی‌اثر درد برای بهبود عملکرد یا ناتوانی عملیاتی جدی‌تر باشد.
دکتر فیتزچارلز نتیجه‌گیری می‌کند:
"در حالی که خوددرمانی با ترکیبات شیمیایی حاوی حشیش ممکن است موجب تسکین درد در بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا شود، ما نسبت به استعمال عمومی داروهای غیرمجاز هشدار می‌دهیم تا زمانی که ریسک بهداشتی و روانی-اجتماعی آنها مورد تأیید قرار بگیرد.
پزشکان باید نسبت به مسائل منفی بالقوه مربوط به سلامت روانی بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا که از داروهای غیرمجاز برای مقاصد پزشکی استفاده می‌کنند، هشدار دهند.
برخی از استعمال‌کنندگان ترکیبات شیمیایی حاوی حشیش ممکن است برای توجیه خوددرمانی با داروهای غیرمجاز به طور نادرست از یک تشخیص فیبرومیالژیا استفاده کنند."


منبع:
Article Date: 21 Jun 2012 - 0:00 PDT
هشدار،پزشکان، هشدار پزشکان، شاهدانه

تبلیغات

زمان بارگزاری صفحه: 0.12 ثانیه
11,934,496 بار بازدید صورت گرفته است