• به نام ایزد یکتا
شرکت ساغر

فهرست

تبلیغات متنی

موضوعات انجمن

تبلیغات

پرتال اخبار دانشگاهی

پرتال اخبار دانشگاهی

آخرین مقالات

گزارش روز

اخبار پزشکی سلامت

داروهای گیاهی

آگهی استخدامی سال 90

اخبار دانشگاهی

پیشخوان روزنامه ها

شعار سازمانی

تجارت پایدار و موفق نتیجه به خدمت گرفتن علم و تجارت در کنار هم است  

قیمت روز ارز

اخبار اقتصادی.

آب و هوا

عکس روز

ورود

نام کاربری

گذرواژهآیا هنوز عضو نشده اید؟
برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

آیا گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
برای درخواست یک گذرواژه جدید اینجا زا کلیک کنید.

کاربران آنلاین

-> مهمانان آنلاین: 1

-> اعضای آنلاین: 0

-> کل اعضا: 12,001
-> جدیدترین عضو: MichaelEl

آمار بازدید

جدیدترین اخبار پژوهش و سلامت

پربازدید ترین مطالب درمان های گیاهی

غول خوراکیهاریشه ماکا
ریشه ماکا، با افزایش انرژی و میل جنسی، مصرف کنندگان بیشتری را به خرید این محصول ترغیب می کند. این گیاه در حالیکه سبب می شود تا شما احساس کنید، پُر انرژی تر شده اید، می تواند عوارض جانبی را نیز به شما تحمیل نماید. به همین دلیل، هنگام اضافه کردن این ریشه به رژیم غذایی خود، عوارض جانبی آن را مورد بررسی قرار دهید.


ریشه ماکا چیست؟
ریشه ماکا، یک مکمل گیاهی است که از گیاه ماکا در پرو به دست می آید. سالهاست که در پرو از آن به عنوان اَبر خوراکی یاد می شود، زیرا موجب بهبود سلامت و انرژی درونی می شود.
آخرین خوراکیها راه خود را به آمریکای شمالی از دیگر قاره ها آغاز نمودند، و اعتقاد بر این است که گیاه ماکا به بدن کمک می کند تا در برابر استرس، تروما، و خستگی مقاومت نماید.
این باور وجود دارد که ماکا ایمنی بدن را بهبود داده و انرژی فرد را افزایش می دهد. ریشه ماکا همچنین سطح انرژی را افزایش داده، عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشیده، و مواد مغذی حیاتی را برای افرادی که دچار سوء تغذیه هستند، فراهم می نماید.

ریشه گیاه ماکا، فواید فراوان دیگری نیز دارد:
از جمله حفظ تعادل هورمونی، درمان بیماری های پوستی، پیشگیری از میگرن، و موارد بسیار دیگر.
عوارض جانبی ریشه ماکا
اگر به حرفای رسانه ها باور دارید، ریشه ماکا فقط منفعت است. آیا این ریشه دارای عوارض جانبی نیز هست؟
پیش از استفاده از این گیاه، لطفا هشدارها، عوارض جانبی، و احتیاط های مربوطه را مدّ نظر قرار دهید.

*ید بالا
ریشه ماکا، سرشار از ید است. در حالیکه برخی از انواع ید برای عملکرد تیروئید ضروری می باشد، مصرف زیاد آن نیز می تواند موجب افزایش علائم بیماری تیروئید گردد. علاوه بر این، دارای ماده ای شیمیایی به نام گلوکوزینولات می باشد که ممکن است منجر به بزرگ شدن غده تیروئید گردد. افرادی که از اختلالات تیروئید رنج می برند، باید با احتیاط به سمت این گیاه حرکت کنند.

آلرژی
شبیه به هر گیاه دیگری، ممکن است برخی افراد به ریشه ماکا آلرژی داشته باشند. اگر شما به برخی گیاهان آلرژی دارید، حتما پیش از مصرف ریشه ماکاف با پزشک خود مشورت نمایید.

عملکرد تستوسترون
این باور وجود دارد که گیاه ماکا، تولید هورمون تستوسترون را هم در مردان و هم زنان، افزایش می دهد. در حالیکه ممکن است مردان از این افزایش، سود ببرند، امّا تستوسترون بیش از حد در زنان، تغییرات هورمونی ایجاد کرده و مشکل ساز می شود؛ از جمله:

• رشد موهای صورت

• کلفت شدن صدا

• تغییر در شکل بدن

• طاسی مدل مردانه

• مقاومت به انسولین

• سرطان رحم و پستان

علاوه بر این، ممکن است نوسانات خلقی، اضطراب، و خشم بیش از حد در دو جنس ایجاد گردد. و دلیل آن منتسب به افزایش تستوسترون در بدن می باشد. جالب توجه است که بدانید مطابق با برخی تحقیقات، مصرف ریشه ماکا، سطوح تستوسترون را در بدن افزایش نمی دهد.

مشکلات پوستی
چون ریشه ماکا فعالیت هورمونی را افزایش می دهد، می تواند موجب ایجاد جوش و آکنه گردد.

تغییر سطح هورمونی
ایجاد تغییر در سطوح هورمونی می تواند منجر به مشکلات قاعدگی، کاهش میل جنسی، افزایش وزن، و یا حتّی گُرگرفتگی گردد.

ناراحتی معده
یکی از عوارض جانبی ریشه ماکا، حالت تهوع و ناراحتی معده است.

افزایش ضربان قلب
این ریشه محرک بوده و می تواند موجب افزایش ضربان قلب گردد. اگر سابقه بیماری قلبی دارید، قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید.

سردرد
برخی افراد اظهار داشته اند که پس از مصرف ریشه این گیاه، سردرد آنها شدّت پیدا کرده است.

بی خوابی
خواص محرک ریشه ماکا، ممکن است به خواب رفتن را سخت نماید.
ریشه ماکا را با احتیاط مصرف کنید

مطابق با تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه کالیفرنیا، هیچ تداخل شناخته شده دارویی با این گیاه پیدا نشده است. البتّه در رابطه با افزایش غده تیروئید، شواهدی یافت شده است. ضمنا هیچ عوارض جانبی نیز به دست نیامده است. با این وجود، این موضوع در رابطه با هر شخصی متفاوت است. بنابراین، هنگامی که می خواهید ریشه ماکا یا هر نوع گیاه دیگری را مصرف نمایید، جانب احتیاط را رعایت نمایید. علائمی را که ممکن است با مصرف این گیاه دچارش گردید، جدّی بگیرید.
همواره پیش از آنکه این ریشه را به رژیم خوراکی خود اضافه نمایید، با پزشک خود مشورت کنید. اگر تصمیم دارید تا از این ریشه استفاده کنید، توصیه می شود که آهسته آهسته این کار را انجام دهید. بدین طریق می توانید از عوارض جانبی آن بکاهید. اگر هر یک از عوارض جانبی اشاره شده در بالا را تجربه نمودید یا هر نوع تغییری دیگر، فورا مصرف ریشه ماکا را قطع نموده و با پزشک خود مشورت کنید.
بهتر است به طور چرخشی از ریشه ماکا استفاده شود؛ بهترین روشف چرخه دو هفته ای با وقفه دو تا سه روزه میان آن است.

انجمن غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA)، این گیاه را بررسی نکرده است
هیچ یک از ادعاهایی که در رابطه با گیاه ماکا مطرح شده است، توسط FDA بررسی نگشته، و هیچ مطالعه انسانی در این رابطه انجام نگشته است. به همین دلیل، مشکل است که بگوییم، مصرف چه میزان از این ریشه مشکل ساز نمی باشد. اگر باردار هستید یا به نوزاد خود شیر می دهید، بهتر است ریشه ماکا را مصرف نکنید، چون عوارض آن بر کودک تان مشخص نمی باشد.
ممکن است چند هفته طول بکشد تا عواض جانبی ناشی از این گیاه، خود را نشان دهد. یا ممکن است هیچ گونه عارضه جانبی بر روی شما نداشته باشد. در نتیجه، بهتر است هنگام مصرف ریشه ماکا، خود را تحت نظارت داشته باشید. ریشه ماکا، مطمئنا فواید فراوانی دارد، امّا مصرف گیاهی که تاکنون به طور علمی مورد بررسی قرار نگرفته است، باید با احتیاط صورت گیرد.


منبع:
By Marye Audet
غول، خواکی، ابر غذا، ماکا، ریشه

تبلیغات

زمان بارگزاری صفحه: 0.12 ثانیه
11,934,471 بار بازدید صورت گرفته است