• به نام ایزد یکتا
شرکت ساغر

فهرست

تبلیغات متنی

موضوعات انجمن

تبلیغات

پرتال اخبار دانشگاهی

پرتال اخبار دانشگاهی

آخرین مقالات

گزارش روز

اخبار پزشکی سلامت

داروهای گیاهی

آگهی استخدامی سال 90

اخبار دانشگاهی

پیشخوان روزنامه ها

شعار سازمانی

تجارت پایدار و موفق نتیجه به خدمت گرفتن علم و تجارت در کنار هم است  

قیمت روز ارز

اخبار اقتصادی.

آب و هوا

عکس روز

ورود

نام کاربری

گذرواژهآیا هنوز عضو نشده اید؟
برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

آیا گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
برای درخواست یک گذرواژه جدید اینجا زا کلیک کنید.

کاربران آنلاین

-> مهمانان آنلاین: 1

-> اعضای آنلاین: 0

-> کل اعضا: 12,001
-> جدیدترین عضو: MichaelEl

آمار بازدید

جدیدترین اخبار پژوهش و سلامت

پربازدید ترین مطالب درمان های گیاهی

خواص رازیانه (بادیان) و روش های مصرف آن

اخبار سایت


خواص رازیانه (بادیان) و روش های مصرف آن

اغلب ما رازیانه را از کاربرد آن در غذاها و نوشیدنی های مختلف می شناسیم. این گیاه با عطر و طعمی شبیه به شیرین بیان، به آسانی در غذا قابل تشخیص است. امارازیانه، گذشته از استفاده ی آن در غذا و نوشیدنی ها، مکمل دارویی بسیار مهمی است که به طور گسترده در سراسر جهانمورد استفاده قرا می گیرد.


نام علمی رازیانه از کلمه ی رومی Pimpinella یا تخم بادیان گرفته شده است.
این گیاه گلدار ( با نامی به معنی تولید کننده ی دانه) از خانواده چتریان(Apiaceae) است. منشا این گیاه در اصل در جنوب غربی آسیا و منطقه مدیترانه شرقی بوده است. بدنه ی این گیاه هر سال مقداری رشد می کند و می تواند به یک متر برسد. برگ های کوچک آن حدود یک الی 4 سانتی متر پهنا دارند، و همچنین گل های سفید دارای قطر سه میلیمتری هستند.

گیاهان رازیانه "میوه" می دهند که آنها نیز حدود سه تا پنج میلی متر طول دارند. این میوه ها حاوی تخم دانهایی هستند که که ما از آنها به عنوان مکمل های دارویی استفاده می کنیم.

گیاهان رازیانه در نور و خاک حاصلخیز و زهکشی شده رشد می کنند، به همین دلیل است که منطقه بومی آنها زمین های مدیترانه شرقی است. حمل و نقل این گیاه آسان نیست و کندن آنها از ریشه و انتقال آنها به محل جدید معمولا آسیب زننده است.

چندین دهه است که از رازیانه به عنوان یک مکمل دارویی استفاده می شود. کاربرد آن سراسر جهان محبوب است، اما محبوبیت ویژه ی آن در کشورهای خاورمیانه بوده است. در حال حاضر، رازیانه یک مکمل دارویی رایج در کشورهای مکزیک و جنوب غربی ایالات متحده نیز هست.

رازیانه همچنین در طول دهه 1860 به عنوان یک مکمل دارویی مهم، محبوب بوده است، و در طی جنگ داخلی ایالات متحده به طور اَخص به کار می رفته است.

کاربرد و مزایا

رازیانه مکملی دارویی در اشکال مختلفی از دانه ی معمولی تا پودر و قرص می باشد که می توانند با مکمل های دیگر ترکیبو یا مخلوط با غذا یا مایعات مصرف شوند.
از آنجا که رازیانه یک گیاه طبیعی (و نه مصنوعی) است، به عنوان دارویی بسیار سالم در نظر گرفته می شودو فواید گسترده ای دارد. همانطور که توضیح دادیم رازیانه گیاهی دارای دانه، میوه ، و روغن است. همه ی این مولفه ها به عنوان مکمل های دارویی استفاده می شوند، و البته گاهی ریشه و برگ آن نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از زمان تمدن باستان تا کنون،دانه ی رازیانه به عنوان مکمل های دارویی مورد استفاده قرار می گرفته است. تمدن های باستانی مدیترانه و خاور میانه برای اولین باز از رازیانه به عنوان ادویه یا بصورت روغن در پخت و پز استفاده کردند.
آنها ادعا می کردند که دانه و روغن این گیاه دارای خواص ترمیم کنندگی است.
رازیانه فوق العاده معطر است و طعم بسیار ممتازیدارد، و از این رو مکمل غذایی فوق العاده ای است. رازیانه همچنین در نوشیدنی های منطقه مدیترانه بسیار پر طرفدار و رایج است.
در حالی که اغلب تمدنهای کهن از رازیانه تنها در مواد غذایی و یا مشروبات خود استفاده می کردند، آنها نیز نهایتا به استفاده از آن به عنوان یک مکمل دارویی یا آرایشی خو گرفتند.
دانه رازیانه حاوی 2.5٪روغن است که بسیار مفید برای سلامتی فرد است.
روغن رازیانه با خرد کردن دانه های رازیانه را از طریق تقطیر با بخار بدست می آیدکه تخم ها را به مایع تبدیل می کند. این مایع سپس به صورت پودر و روغن دارویی ، و یا قرص در می آید. روغن دانه رازیانه حاوی آنتولو مشتقات آن است که شامل: دیانتول و فوتوآنتول می باشد.
عناصر دیگر موجود در این روغن عبارتند از: فلاونوئیدها مانند کوئرستین، متیل کاویکول، کومارین، و متوکسی فنیل استون.

اکسپکتورانت
روغن رازیانه یک اکسپکتورانت (خلط آور)عالی است. خلط به تسکین مشکلات مربوط به گلو کمک می کند و مخاط را از ریه ها، نای، و نایژه پاک می کند. اکسپکتورانت با افزایش هیدراتاسیون و لیز کردن دستگاه مربوطه که از تحریک یا احتقان رنج می برد،در تخلیه مخاط از ریه هانقش موثری ایفا می کند. اکسپکتورانت دارای خاصیت حل کنندگی خلط است.
رازیانه یکی از اکسپکتورانتهایی است که به تسکین سوزش گلو در سرماخوردگی، سیاه سرفه، برونشیت، و آسم کمک می کند. از آنجا که روغن به آسانی با مایعات مخلوط می شود، پس مکمل دارویی مناسبیبراب تسکین درد گلو ناشی از سرماخوردگی است.
توانایی در تسکین سرفه و علائم برونشیت یا سرماخوردگی یکی از خواص بسیار مفید رازیانه است که آنرا به جزئی اساسیدر قطره هاو شربت های سرفه تبدیل کرده است. بعلاوه، دانه ها دارای خواص ضد نفخ نیز هستند (گازها را از روده خارج می سازند)و آنها نیز در قطره های سرفه، چای دارویی، یا شربت سرفه استفاده می شود.

کاهش تورم

در کنار درمان برونش و تحریک گلو، رازیانه جهت تسکین ناراحتی معده و گاز روده نیز مورد استفاده قرار می گیرد. رازیانه به طور طبیعی دارای خواص تسکین دهندگی است.

در حالی که رازیانه به پاک کردن مجاری تنفسی از مخاط ها و ویروس ها در گلو کمک می کند، در تخلیه معابر روده نیز نقش موثری ایفا می کند.
در هنگام دل درد، ترکیبات شیمیایی منفی با یکدیگر برخورد می کنند، و منجر به التهاب و گاها تورم و یا نفخ می شوند. دانه های رازیانه به دلیل توانایی در کاهش و یا جلوگیری از نفخ و سوزش معده یا روده معمولا در این موارداستفاده می شود.

به همین علت است که رازیانه اغلب برای نوزادان و کودکانی که از کولیک (گاز معده) رنج می برند تجویز می شود، به خصوص کولیک هایی که ناشی از التهاب روده مکرر و باکتری های روده بوده باشند.
رازیانه همچنین تسکین دهنده مناسبی برای زنانی است که از درد و گرفتگی های قاعدگی رنج می برند. بار دیگر، تسکین دهندگی طبیعی رازیانه و خاصیت اکسپکتورانت بودن آنبه از بین رفتن نفخ شکم و سوزش عضلات، مفاصل و اندامی که باعث دل درد قاعدگی می شوند یاری می دهد. بسیاری از زنان این ویژگی رازیانه را برجسته ترین خاصیت آن عنوان می کنند.

ترکیبی در داخل دانه های رازیانه وجود دارد که ادعا می شود علاوه برتسکین ورم روده و عضلات، موجب کاهش چشمگیر تورم مغز نیز می شود. این امر برای افرادی که از اختلالات شناختی و مغزی ای مانند انسداد عروق مغزی، کمبود اکسیژن در مغز و تورم مغز رنج می برند بسیارحائز اهمیت ویژه است. عناصر موجود در دانه و روغن رازیانه موجب بهبود متابولیسم انرژی در مغز می شوند، و با مصرف مداوم از تورم مغز جلوگیری می کنند.

مزایای آرایشی و بهداشتی

رازیانه یک مکمل پزشکی است که دارای مزایای مختلف آرایشی و بهداشتی نیز هست. دانه و روغن این گیاه دارای ساختمان بسیار ویژه ای هستند.
ساختار روغن آن در بازار لوسیون ها، کرم ها و مرطوب کننده ها مفید و قابل عرضه است. استفاده ی آرایشی-بهداشتی از روغن رازیانهریشه در تمدن های باستان دارد که از "ویژگی ترمیم کنندگی" آن برای پاک کردن پوست از آلودگی های فیزیکی بر روی آن استفاده می کردند.
این پروتئین ها، استرول ها، روغن ها، و فنیل پروپانوئیدهای موجود در روغن این گیاه هستند که آنرا بی نهایت برای پوست مفید می سازند. یعنی ترکیب این مواد است که این محصول موضعی را مناسب برای جلوگیری از آلودگی ها و کاهش آنها می کند.
استفاده از مکمل های روغن رازیانه منجر به نرمی، صافی، و مرطوب شدن پوست شما می شود و چین و چروک، لکه های تیره، خطوط، و علائم سن بر روی صورت را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

تقویت پوست
عده ای اعتقاد دارند که مکمل دارویی رازیانه همچنین راه حلی عالی برای بیماری های پوستی مانند شپش، گال و پسوریازیس است.
ترکیب روغن گیاه و روغن های طبیعی پوست موجب کشتن سلول های ویروس هایمضر این بیماری ها می شود. ویروس های بیماری های پوستی مانند شپش و گال نمی تواند از خواص موجود در روغن این گیاه جان به در ببرند.
از این رو، رازیانه در درمان بیماری های شایع پوست اغلببه عنوان یک مکمل دارویی مورد استفاده قرار می گیرد و برای طیف وسیعی از مردم از کودکان تا بزرگسالان کاربرد دارد چراکه بلع آن نیز بسیار آسان است.

روغن موجود در این گیاه به عنوان یک آنتی اکسیدان نیز عمل می کنند.
آنتی اکسیدان ها بخش مهمی از بدن هستند که با هدف رفع مسمومیت ناشی از سلول های بد، ویروس ها، و میکروب ها از اکسیژن در جریان خون بدنکار می کنند. رازیانه دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان است و خوردن مقدار قابل ملاحظه ای از آنموجب داشتن جریان خونی سالم تر در بدن می شود که به نوبه خود، ایجاد کننده ی انرژی بیشتر و بهتر و سبک زندگی سالم تر است.

این مکمل دارویی دارایویژگی های فیزیکی بیشماراست و به عنوانیکی از بهترین مکمل هادر بهبود هضم، نفخ، و سوزش، و بسیاری اختلالات دیگر در نظر گرفته شده می شود. این گیاه دارویی در کنار این مزایا، دارای فواید متعددی در زمینه ی مسائل روحی روانی نیز هست.

مزایای روحی روانی

ملین
زمانی که این گیاه با چای محلول شود تبدیل به عنصر مکملی بسیار آرامش بخش می شود. در حالی که استفاده از گیاهان بصورت چای دارویی در پاکسازی بینی مسدود شده و یا حفره گلو حائز اهمیت است، استفاده از برگ گیاهان در چای طبیعی نیز منجر به آرامش بدن می گردد.رازیانه دارای قابلیت و ترکیباتی است که مصرف آن، باعث تسکین عضلات، مفاصل، و سلول های فردمی شود و به بدن امکان استراحت می دهد. از همین رو است کهاین گیاه اغلب در محصولات مربوط به حمام و وان بکار گرفته می شود.

بسیاری از ویژگی های روانی این مکمل دارویی نیز در کنار مزایای فیزیکی آن آشکار می شود.تصمیم گیری کلی در مورد این مکمل این است که این گیاه بدون تردید یک آرام بخش برای انسان است.
برگ این گیاه برای درمان بی خوابی بکار گرفته می شود که یکی دیگر از مزایای ترمیم کنندگی آن است.فارق از علت ناراحتی از سرماخوردگی و سوزش گلو تا تحریکات پوست، عناصر این گیاه برای انسان فوق العاده آرام بخش هستند.

از فواید دیگر مصرف رازیانه نقش از آن در افزایش ناتوانی جنسی است.
رازیانه مشکلات ناتوانی جنسی را درمان نمی کند، اما استفاده مکرر آن از وقوع ناتوانی جنسی جلوگیری و احتمال آن را کمتر می کند.تحریک میل جنسی به دلیل تاثیر استروژن از آنتول های موجود در دانه های گیاه رخ می دهد.
آنتول باعث می شود که دانه ها دارای خاصیت استروژنیک باشند و این همان چیزی است که باعث افزایش علاقه در رابطه جنسی و پیشگیری از ناتوانی جنسی می شود.افرادی که از این مسئله رنج می برند و به طور مداوم از رازیانه استفاده می کنند همواره ادعا می کنند که رازیانه کاملا برای آنها مفید و لذت آور بوده است.

این مکمل دارویی دارای کاربردهای زیادی است و تعدادی از مزایای فیزیکی آن فوق العاده مفید گزارش شده اند.از تحریک میل جنسی گرفتهتاتسکین ناراحتی ها و بیماری ها، این گیاه دارویی شگفتی می آفریند.

روش استفاده

رازیانه یک مکمل دارویی است که می تواند در هر دو شکل روغن یا دانه مورد استفاده قرار گیرد.
گیاه رازیانه به عنوان دانه برداشت می شود و کسانی که از مکمل دانه آن استفاده می کنند، باید بین نیم گرم تا سه گرم از این دانه ها را روزی سه بار ببلعند.این میزان دوز معمول برای بزرگسالان است. افرادی که دچار آلرژی به گرده یا دیگر دانه ها هستند نباید از این مکمل استفاده کنند.

مکمل های رازیانه به صورت قرص نیز وجود دارد که از پودر دانه ی آن درست می شود.دوز توصیه شده برای یک فرد بزرگسال، یک تا دو عدد کپسول سه بار در روز است.البته توصیه می شود که این کپسولهای مکمل را به همراه غذا یا مایع مصرف شوند و هرگز با معده خالی بلعیده نشوند.اگر این مکمل برای درمان مشکلات گوارش مورد استفاده قرار می گیرد، قطعا نیاز است که به همراه وعده های غذایی مصرف شوند.

روغن این گیاه را نیز می توان به طور موضعی بر روی پوست به کار برد.اگر از دانه های رازیانه استفاده می کنید، می توانید آنها را خرد کنیدتا روغن آن بیرون بیاید، سپس در یک فنجان آب جوش برای پنج تا ده دقیقه تراوشات آن را بگیرید و بنوشید.
شما همچنین می توانید یک تا دو قطره از روغن رازیانه را به یک فنجان چای معمولی اضافه کنید.ترکیب آن با یک قاشق چای خوری عسل نیز بسیار توصیه می شود.اگر می خواهید نوشیدن روغن رازیانه در چای را در پیش بگیرید، مصرف روزانه یک تا سه فنجان چای آن توصیه می شود.

رازیانه - یک چربی سوز طبیعی

بیایید مزایای باور نکردنی کاهش وزن با رازیانه را کشف کنیم، و بهترین نحوه آماده کردن آن و میزان استفاده از آن برای به دست آوردن حداکثر بهره را بیاموزیم.
رازیانه یکی از شگفت انگیزترین غذاهای چربی سوز طبیعت است.رازیانه، که تخم بادیان رومی هم نام دارد، گیاهی از خانواده فنل، شوید، زیره سیاه و زیره سبز است.
برگ ها، دانه ها، و گل های رازیانه را می توان هم در مواد غذایی و هم به صورت داروهای مختلف استفاده کرد.این گیاه، بلند و دارای برگ های کوچک سبز است.
دارای گلهای سفید و میوه ای است که به آن دانه می گویند.
دانه های رازیانه ی رسیده به رنگ قهوه ای مایل به سبز یا خاکستری مایل به سبز هستند.طعم رازیانه تا حدودی مانند فنل حالتی از شیرین بیان دارد.

مزیت چربی سوزیِ رازیانه

خواص دارویی رازیانه از زمان مصریان و رومیان باستان برای انسان شناخته شده است.
رازیانه به هضم و سوخت و ساز چربی بدن کمک می کند.در خاور میانه، هند، و بخش هایی از اروپا، رازیانه به عنوان خوشبو کننده ی نفس استفاده می شود.
خاصیت اکسپکتورانت بودن رازیانه آنرا دراغلب قطره و شربت های سرفه جا می دهد.

این گیاه همچنین داری اثر دیورتیک است، که به بدن اجازه می دهد مواد سمی را از بین ببرد.
علاوه بر اینها رازیانه به عنوان یک ضد عفونی کننده و یا ضد اسپاسم نیز عمل می کند. گیاه رازیانه روغن های فراری شاملآنتول، متیل کاویکولو ترپن ها، فرانوکومارین ها، فلاونوئیدها، فنیل پروپانوئیدها، روتین و استرول ها رادر خود جای داده است. رازیانه برای کمک به افراد درکسب مجدد تعادل و کاهش استرس و تنش نیز بکار گرفته می شود.


رازیانه در غذا


آشپزهااز دانه های رازیانه به خوبی در شیرینی ها استفاده می کنند. شما همچنین می توانیدبرای پخت نان یا سوسیساز آنها استفاده کنید.دانه رازیانه به همراه ادویه کاری هم به کار می رود، و می تواند پایه ای برای چای های گیاهی باشد.برای تهیه یک چای گیاهی با استفاده از رازیانه، یک فنجان آب جوش را بر روی رازیانه بریزیدوبرای مدت 5 دقیقه آنرا به همان صورت رها کنید.سپس مواد مایع را فشاری دهید و آن را بنوشید.

پس از برداشت گیاه رازیانه، دانه های آن باید خشک و سپس در یک محل تاریک و خنک، نگهداری شوند.

دانه رازیانه معمولا در فروشگاه های ادویه هندیو نیز در بخش ادویه فروشی اغلب خواروبار فروشی هادر دسترس است.
دانه رازیانه به کرات در پخت و پز چینی استفاده می شود، و به عنوان یک طعم دهنده ی مرغ و سوپ هادر نظر گرفته می شود و نیز درتهیهغذاهایی که باید برای مدت طولانی بجوشند کاربرد دارد. رازیانه ستاره ای، یک ادویه چینی است که اغلب به جای رازیانه در آن کشور مورد استفاده قرار می گیرد. این ادویه ازرازیانه قوی تر استو باید تنها در حدود یک سومِ رازیانه ی معمولی استفاده شود. روغن رازیانه مقطر هم برای طعم دادن به شیرین بیان مورد استفاده قرار می گیرد.

میزان مصرف

مقدار مصرف دانه رازیانه بستگی به نیازِ غذای شما دارد. با این حال به خاطر داشته باشید که تنها مقدار کمی از رازیانه می تواند برای یک غذا کافی باشد. مقدار رازیانه مصرفی در چای نیز به نوع رازیانه شما بستگی دارد.

در این رابطه در زیر یک قاعده کلی را شرح می دهیم:
*در صورت استفاده از بخش هایی از گیاه تازه، شما به¼ فنجان رازیانه نیاز دارید.

*در صورت استفاده از رازیانه خشک، شما به نیاز به 2 قاشق غذا خوری از آن نیاز دارید.

*در صورت استفاده از پوسته یا دانه ی رازیانه، به ترتیب به یک قاشق غذاخوری پوست و دو قاشق غذاخوری دانه نیاز دارید.

خواص رازیانه-رازیانه-مصرف رازیانه-طریقه مصرف رازیانه-رازیانه چیست؟-رازیانه چگونه است؟-رازیانه را چگونه مصرف کنیم؟-تصویر رازیانه

تبلیغات

زمان بارگزاری صفحه: 0.34 ثانیه
12,069,321 بار بازدید صورت گرفته است