• به نام ایزد یکتا
شرکت ساغر

فهرست

تبلیغات متنی

موضوعات انجمن

تبلیغات

پرتال اخبار دانشگاهی

پرتال اخبار دانشگاهی

آخرین مقالات

گزارش روز

اخبار پزشکی سلامت

داروهای گیاهی

آگهی استخدامی سال 90

اخبار دانشگاهی

پیشخوان روزنامه ها

شعار سازمانی

تجارت پایدار و موفق نتیجه به خدمت گرفتن علم و تجارت در کنار هم است  

قیمت روز ارز

اخبار اقتصادی.

آب و هوا

عکس روز

ورود

نام کاربری

گذرواژهآیا هنوز عضو نشده اید؟
برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

آیا گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
برای درخواست یک گذرواژه جدید اینجا زا کلیک کنید.

کاربران آنلاین

-> مهمانان آنلاین: 1

-> اعضای آنلاین: 0

-> کل اعضا: 12,002
-> جدیدترین عضو: MichaelEl

آمار بازدید

جدیدترین اخبار پژوهش و سلامت

پربازدید ترین مطالب درمان های گیاهی

كمبود روي عامل کوتاهی قد و خستگي زودرس

اخبار سلامتی

ایسنا : هر ماده غذايي براي اين که بتواند نقش موثري در بدن ايفا کند، افزون بر سالم و تازه بودن بايد تامين کننده نيازهاي بدن انسان به منظور رشد و نمو و فعاليت هاي روزانه نيز باشد. در مصرف انواع موادغذايي لازم است به مواد معدني مورد نياز بدن توجه بيشتري شود.

مواد معدني ضروري بدن آن دسته از موادي هستند که معمولا به صورت ترکيب با ساير موادغذايي و يا به صورت نمک هاي آلي و غيرآلي وجود دارند که مي توان آنها را به دو دسته عناصر اصلي و عناصر ناچيز تقسيم کرد.


به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه مرکزي، از دسته اول ساده ترين مثال کلر و سديم است که مصرف آن به صورت نمک طعام متداول است ؛ اما عناصر ناچيز يا ريزمغذي ها شامل: مس، آهن ، روي ، يد، کبالت ، منگنز، فلوئور و موليبدن به اختصار است.


از آن جايي که « روي » يک ماده بسيار ضروري براي انسان است و در صورت کمبود، عوارض خطرناک و جبران ناپذيري ايجاد مي کند، به نقش مفيد اين عنصر مي پردازيم.


« روي » بعد از آهن بيشترين درصد مقدار ريزمغذي مورد نياز بدن را به خود اختصاص داده است. اين عنصر فعال کننده بيش از دهها آنزيم دربدن موجودات زنده است و در سلامت جسماني انسان نقش موثري ايفا مي کند.


براساس آمار حدود 50درصد کم خوني شايع در جامعه ، حاصل کمبود تلفيقي دو عنصر آهن و روي است ، اما در کشور ما بيشتر به آهن اهميت داده مي شود و نقش مفيد « روي » فراموش شده است.


عوارض ناشي از آن کاهش رشد جسماني، تاخير در بهبود زخمها و آسيبهاي پوستي، ريزش مو، بي اشتهايي و اسهال، از دست دادن حس چشايي و بويايي، کوتاهي قد، نارسايي بلوغ جنسي در مردان و کاهش مقاومت بدن در برابر بيماري هاي عفوني است. اختلال در تفکر، رفتار، خلق و خو و نيز کاهش توانايي يادگيري حاصل از کمبود روي نشان دهنده اهميت اين عنصر در فيزيولوژي مغز است.


سلولهاي بدن از گلوکز استفاده مي کنند که در اين ميان عنصر « روي » نقش موثري در جذب گلوکز از سوي سلولها را به عهده دارد. به همين دليل در افرادي که قند خون آنها بالاست و از انسولين استفاده مي کنند، نقش « روي » در کاهش ميزان قند خون اين افراد بي تاثير نيست و همزمان با انسولين مي تواند از ديابت و عوارض آن جلوگيري کند.


« روي » يکي از عناصر تشکيل دهنده ميناي دندان است و کمبود آن سبب تسريع در خرابي و پوسيدگي دندان خواهد شد. همچنين کمبود آن در زنان باردار موجب زايمان زودرس و اختلال در رشد جنين و کاهش وزن نوزاد مي شود. مصرف « روي » در دوران بارداري در زيبايي نوزاد نيز موثر است.


از نظر علم پزشکي ، « روي » در معالجه بسياري از بيماري ها از قبيل ؛ سرماخوردگي ، آسم ، ديابت ، کم کاري غدد خصوصا تيروئيد، آلزايمر، وزوز گوش ، عفونت مثانه ، درد عضلات ، انواع سوختگي ها و نيز استرس هاي عصبي نقش بسيار مهمي دارد.


«روي» بيشتر در غذاهايي با منبع حيواني و فرآورده‌هاي لبني، تخم‌مرغ و غلات يافت مي‌شود.


منابع عمده روي، صدف ، گوشت قرمز، مرغ ، ماهي ، جگر، غلات آسياب نشده ، حبوبات ، شير و فرآورده هاي آن است ؛ اما ميوه ها و سبزي هاي برگ سبز منابع فقير اين عنصر هستند. در صورت تشخيص پزشک و نياز بدن ، اين عنصر به صورت قرص تجويز مي شود.


کمبود «روي» افراد را دچار کوتاهي قد مي کند.
كمبود روي عامل کوتاهی قد و خستگي زودرس

تبلیغات

زمان بارگزاری صفحه: 0.18 ثانیه
8,803,216 بار بازدید صورت گرفته است