ویروس تبخال جدید از دهان تا دست و پا!
ارسال شده توسط hakim در يک شنبه 05 شهريور 1391 18:06

ویروس تبخال جدید از دهان تا دست و پا
نوع جدیدی از ویروس(ویروس تکامل یافته تبخال) با بروز در دست، پا و دهان نگرانی والدین و توجه متخصصان اطفال را در برانگیخته است.
فرزندتان در سلامت کامل به رختخواب می رود. صبح روز بعد با تب بالا، احساس ضعف و وجود تاول های قرمز شبیه تبخال که در تمام بدن وی بخش شده، از خواب بیدار می شود.

ادامه متن


ویروس تبخال جدید از دهان تا دست و پا
نوع جدیدی از ویروس(ویروس تکامل یافته تبخال) با بروز در دست، پا و دهان نگرانی والدین و توجه متخصصان اطفال را در براگیخته است.
فرزندتان در سلامت کامل به رختخواب می رود. صبح روز بعد با تب بالا، احساس ضعف و وجود تاول های قرمز شبیه تبخال که در تمام بدن وی بخش شده، از خواب بیدار می شود.

متخصصین پوست مرکز کودکان جان هاپکینز می گویند:
این بیماری نگران کننده در چند ماه گذشته به موضوعی داغ و تکراری تبدیل شده است به گونه ای که:
والدین ترس از آوردن کودکان خود به مطب پزشک متخصص اطفال و یا به اورژانس را دارند.

برنارد کوهن، مدیر قسمت پوست اطفال در مرکز جانز هاپکینز کودکان است، و با کیت پتگن همکاری می کند، همچنین نزدیک به 50 فرد مبتلا به این بیماری را در چند ماه گذشته مشاوره داده است. وی تماس های تلفنی بی شماری از والدینی که به شدت از علائم بیماری ترسیده اند دریافت کرده است.

کوهن و پتگن می خواهند به پدر و مادران اطمینان ببخشند که بسیاری از موارد این بیماری خوش خیم است و تقریبا تمام بیماران طی 7 تا 10 روز بدون دارو و تحت مراقبت بهبود می یابند و این بیماری عاری از عوارض خطرناک است.

کوهن می گوید:
"آنچه که ما شاهد شیوع بیماری واگیر دار ویروسی به شکل خال (تبخال) که در بر گیرنده دست، پا و دهان هست، دریافتیم که مکانیسم عملکرد ویروس این بیماری فوق العاده پیچیده است".

عامل اصلی این بیماری غیر طبیعی ، ویروس coxsackie است که عامل بیماری زایی است .

گونه جدید، coxsackie A6، قبلا تنها در آفریقا و آسیا وجود داشت اما در حال حاضر در سراسر ایالات متحده هم پخش شده است.

ویروس coxsackie به نوزادان و کودکان زیر 5 سال در ماه های تابستان و پاییز حمله می کند.

علائم این بیماری شامل:

*تب و کسالت است

*یک روز یا دو روز بعد: بثورات پوستی بدون خارش با خال های سطحی با افزایش رنگ قرمز بر روی دست و پا و یا زخم دهان خود را نشان می دهند.

کوهن می گوید:
در نوع جدید این ویروس، عملکرد ویروس تا حدودی تکامل یافته تر از نوع ویروس تبخال است و در مجموع، خطر بیشتری برای بیماری های حاد و بیمای های در گستره ثورات پوستی که شامل بازوها، پاها، صورت و نواحی پوشک شده نوزادان وجود دارد را می تواند سبب گردد.

نوع جدید این ویروس چنین به نظر می رسد که حتی در افراد مسن و همچنین نیز کودکان خردسال را می تواند تحت تاثیر قرار دهد.

کوهن:
"ما با بسیاری از همکاران پوست اطفال در سراسر کشور تماس گرفتیم و دریافتیم:
تعداد موارد جوش ها و شدت جوش ها به وضوح و بیشتتر از حد معمول در دست، پا و دهان دیده می شود.

پتگن می افزاید:
خبر خوب این است که این بیماری گر چه بسیار خطرناک به نظر می رسد، اما در واقع علایم شدید و حاد برای بیماران ایجاد نمی شود."
ویروس جدید همچنین می تواند بثورات پوستی را که شبیه ضایعاتی از ویروس هرپس سیمپلکس است را دربر داشته باشد، این فرایند، نیاز به درمان با داروهای ضدویروسی دارد.

کوهن می گوید.:
این نوع ویروس می تواند مانند هرپس سیمپلکس منتشر شود، و والدین اگر از نوع درمان آن باخبر نباشند ممکن است بترسند ،اما بر خلاف هرپس سیمپلکس، این بثورات پوستی بسیار سریع تکامل می یابند و شدیدتر بروز می کنند.

برای همه بیماران بدین گونه است که چند روز اول حال جسمی فرد رو به ضعف می نهد و علائم ظاهری بروز می یابند، اما پس از سپری نمودن چند روز بدون هیچ گونه درمان، فرد بهبود می یابد.

به منظور کاهش گسترش ویروس، کوهن و پتگن توصیه به شستن مرتب دست ها و بهداشت عمومی دارند.

بیماران در صورت تشخیص بثورات باید به متخصصین اطفال مراجعه کنند و اگر این بیماری برای کودک مشکل ساز باشد، توسط متخصصین قابل تشخیص است.

کوهن می گوید:

"اگر کودک تب با درجه پایین داشت، در این صورت، انتظار و مراقبت شخصی مکفی و مناسب است". "
در موارد خاص، اگر کودک دچار مشکلاتی در خوردن یا نوشیدن بروز یافت، باید حتمآ به پزشک مراجعه کرد."

کوهن می گوید:
کودکانیکه به علت نقص سیستم ایمنی بدن، مبتلا به سرطان یا دیگر بیماری های حاد و مزمن هستند حتمآ باید از نزدیک توسط پزشک متخصص اطفال بی درنگ مورد معاینه و درمان قرار گیرند.


منبع:
(ScienceDaily (Aug. 24, 2012